Wereldoriëntatie week 2

  

Lesvoorbereidingen voor week 2, les 1

 

School: De Kameleon
Klas: 5/6
Aantal leerlingen: 

 

Les: geschiedenis, Romeinen, WO
Datum: 35
Tijd: 35 min

Naam lesgever:

 

 

Wat kunnen/weten de leerlingen al (beginsit.):

De kinderen kunnen al een kort verhaaltje schrijven.

Verantwoording:
Samenwerkend leren: N.v.t.
Meervoudige intelligenties: Visueel-ruimtelijk, lichamelijk-kinesthetisch, verbaal-linguistisch
Sociaal constructivisme: Kinderen worden goed betroken bij de les.

 

 

Welk materiaal ga ik gebruiken:

Wat wil ik de leerlingen leren
(doelstellingen):

De kinderen leren wat over

de Romeinen en weten iets

over hun manier van leven.
De kinderen kunnen daarvan

een kort verhaaltje schrijven

over de Romeinen.

Schrijfschriften, papier, potlood

 

       

 

Tijd:

Activiteiten leerkracht en leerlingen:

Didactische aanwijzingen, aandachtspunten of accenten:

Organisatie

10 min.

 

 

 

 

 



 

 

 

 

 

 

\

 

15 min.

 

 

 

10 min.

Inleiding:
-De leerkracht laat voorwerp zien dat met de Romeinen te maken heeft. Dit kan een poster zijn, een munt of aardewerk.

- De leerkracht stelt de kinderen vragen of ze weten wat het is en uit welke periode het komt. Tijdens het gesprek komt het onderwerp de Romeinen steeds meer naar voren.



Kern:
- De leerkracht laat een filmpje zien over de Romeinen.

Afsluiting:
De kinderen gaan een kort verhaaltje schrijven over de Romeinen.

-De kinderen maken een tekening als ze klaar zijn.


 Als het voorwerp niet zo een, twee drie aanwezig is, is een afbeelding ook voldoende

 

 

Laat de kinderen ondertussen met elkaar overleggen zodat ze de ideeën in de groep kunnen gooien.

 

 

 

 

 

https://www.schooltv.nl/beeldbank/clip/20030623_romeinen01

 

Het verhaal moet ongeveer een half a4’tje zijn.


De kinderen zitten gewoon
 achter hun tafel.

 

 

 

Aan hun eigen tafel. Tafels staan 
in groepjesvorm zodat kinderen 
ideeën van elkaar op kunnen doen.

 






 

 

 

 

 

 

 

De kinderen gaan zich op 
deze manier niet vervelen
en storen de andere kinderen 
zo niet.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

Lesvoorbereidingen voor week 2, les 2.

 

School: Kameleon
Klas: 5/ 6
Aantal leerlingen: 

 

Les: Romeinen geschiedenis, WO
Tijd: 45 min

Naam lesgever:

 

 

Wat kunnen/weten de leerlingen al (beginsit.):

De kinderen weten al wie de Romeinen zijn en uit welke tijd ze komen.

Verantwoording:
Samenwerkend leren: Het werken in groepjes.
Meervoudige intelligenties: Visueel-ruimtelijk, lichamelijk-kinesthetisch, verbaal-linguistisch
Sociaal constructivisme: Kinderen worden goed betroken bij de les en vragen naar voorkennis.

 

Welk materiaal ga ik gebruiken:

Wat wil ik de leerlingen leren
(doelstellingen):

De kinderen hebben al 
wat geleerd overde Romeinen 
en gaan deze les hiermee
verder. De kinderen leren 
nu nog meer over de gebouwen.

Papier, het internet, werkblad

 

       

 

Tijd:

Activiteiten leerkracht en leerlingen:

Didactische aanwijzingen, aandachtspunten of accenten:

Organisatie

10 min.

 

 

 

 

 

5 min.

 

 

 


15min

 

 

 

 

 

 

 

 

10 min

Inleiding:
- De leerkracht vraagt aan de kinderen vijf dingen op te schrijven waar ze aan denken als ze het onderwerp de Romeinen horen.

Hierna bespreekt de leerkracht de woorden die een aantal kinderen hebben opgeschreven.

Kern:
Vervolgens krijgen de kinderen een werkblad. Hierop staat een opdracht beschreven die de kinderen individueel maken.




Afsluiting:
 De leerkracht haalt van een aantal verschillende kinderen het werk voor de klas en bespreekt het met de rest van de klas.


Er moet er even bij verteld worden dat ze moeten denken aan de huizen, levenstijl, wie aan de macht was enz.

 

 


Op deze manier werkt hij weer naar het onderwerp toe, waar ze het de vorige keer over hebben gehad.

 

 

Door middel van dit werkblad leren de kinderen zelf iets over de gebouwen uit de Romeinse tijd door het gebruik van het internet.

 

 

 

 

 

De leerkracht laat de kinderen die er iets over weten er iets over vertellen, als er weinig kinderen zijn die er iets over weten vertelt de leerkracht er zelf iets over.

 

 


De kinderen zitten gewoon 
achter hun tafel.
Tafels staan in groepjesvorm 
zodat kinderen ideeën van
elkaar op kunnen doen.

 






 

 

 

Hier mogen de leerlingen 
niet samenwerken.

 

 

 

 

 



 

Een kind komt naar voren 
en de rest blijft zitten op
zijn eigen plaats.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

werkblad de Romeinen 

Gebouwen

De Romeinen waren in hun tijd de beste bouwers van de hele wereld. 
Een belangrijke uitvinding is de bouwwijze van de boog, en niet te vergeten het beton.

De werktuigen die de Romeinse metselaars gebruikten leken veel op de gereedschappen die de metselaars van nu ook gebruiken. Bijvoorbeeld de passer, die werd gebruikt om maten over te nemen van een bouwtekening op schaal op de stenen.
Een belangrijk instrument was de kraan, de kraan werd gebruikt voor het bouwen van hoge gebouwen, viaducten, aquaducten en triomfbogen.

De kraan werkte met mankracht, een bepaald aantal man trokken aan de touwen en hezen het materiaal omhoog of lieten het naar beneden zakken.

Opdracht:

Maak een boekje met de volgende gebouwen (1 gebouw op 1 bladzijde):

-       Basilica in Rome

-       Tempel

-       Het Colosseum


In het boekje moet je van ieder gebouw in ieder geval

het volgende opschrijven:

1)       Wat is het?

2)       Waar wordt/werd het voor gebruikt?

3)       Een plaatje van het gebouw

 

Voorbeeld:

Een Odeon

Een Odeon was een theater waar het publiek van een kant naar het stuk kon kijken. Het had de vorm van een balk en het was overdekt, er konden 5000 mensen in. Aan de buitenkant zijn weer boogjes. Een Odeon werd alleen gebruikt voor toneelstukken.

Tip:

Zoek op google en typ in de naam van het gebouw in. Werk netjes

 

 

 

 

 

 

 

 

Lesvoorbereidingen voor week 2 les 3.

 

School: De Kameleon
Klas: 5/6
Aantal leerlingen: 

 

Les: geschiedenis, de romeinen WO
Tijd: 35 min

Naam lesgever:

 

 

Wat kunnen/weten de leerlingen al (beginsit.):

De kinderen weten al heel wat van de Romeinen.

Verantwoording:
Samenwerkend leren: N.v.t.
Meervoudige intelligenties: Visueel-ruimtelijk, lichamelijk-kinesthetisch, verbaal-linguistisch
Sociaal constructivisme: Kinderen worden goed betroken bij de les.

 

 

Welk materiaal ga ik gebruiken:

Wat wil ik de leerlingen leren
(doelstellingen):

De kinderen leren over de 
goden uit de Romeinse tijd

werkblad

 

       

 

Tijd:

Activiteiten leerkracht en leerlingen:

Didactische aanwijzingen, aandachtspunten of accenten:

Organisatie

10 min.

 

 

 

20 min

 

 



 

 

 

5 min.

Inleiding:
De leerkracht vertelt in het kort iets over de Romeinse goden.

- Kern:
Vervolgens krijgen de kinderen een werkblad. Hierop staat een opdracht beschreven die de kinderen in groepjes van drie personen maken.


 Afsluiting:
De leerkracht hangt de posters op in de klas, zodat de kinderen de posters goed kunnen zien.


  Betrek de kinderen weer in het gesprek door te vragen naar dingen die kinderen al wisten over de Romeinse goden.

Door middel van het maken van een poster leren de kinderen zelf iets over de goden uit de Romeinse tijd door het gebruik van het internet.

 

 

 


Bespreek de verschillende goden nog een keer met de kinderen.

 


De kinderen zitten gewoon 
achter hun tafel.

 


Aan hun eigen tafel. Tafels
staan in groepjesvorm zodat 
kinderen ideeën van elkaar 
op kunnen doen.

 






 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Werkblad De Romeinen 

 


 

Goden

De volken in het Romeinse Rijk hadden hun eigen goden.
De goden hadden allemaal hun eigen taak.
Er was een god van de oorlog, een god van de landbouw enz.
Tijdens de keizertijd werden keizers soms tijdens hun leven ook vereerd als god.
Als ze dood gingen, werden ze ook als een god beschouwd.

Opdracht:

Maak een poster over deze goden:

  • Jupiter
  • Juno
  • Apollo
  • Neptunes
  • Mithra
  • Ceres


Op de poster moet je van iedere god dit staan:

  • De naam van de god
  • Er komt een plaatje van de god
  • Waar was het een god van?


Voorbeeld:

Deze god heette Minerva en was de godin van de wijsheid, de ambachten (het werk), kunst, wetenschap, handel en industrie. Volgens de Romeinen had ze muziekinstrumenten uitgevonden

Tip: Zoek op google en typ in Romeinse goden.